A Microsoft megveszi a Nokiát?
További Cellanapló cikkek
- Eddig nem látott funkcióval debütálhatnak a Samsung jövő évi csúcskészülékei
- Rajongóknak szinte kötelező: szó szerint varázslatos lett a Harry Potter-telefon
- Máris befutott az Android 16 első előzetes kiadása
- Megállíthatatlan hegyomlásként zúdul ránk az Asus új telefonja
- Ár-érték arányban komolyan odarakja magát a Xiaomi új telefonja
Eldar Murtazin szerint a Microsoft már készül a Nokia mobilgyártó részlegének felvásárlására, és a két vállalat jövő héten ül tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák az üzlet részleteit. Az orosz újságíró nem először indít útnak pletykákat a mobilipar óriásairól, és a legtöbb igaznak bizonyult. Hónapokkal a bejelentés előtt tudott arról, hogy Olli-Pekka Kallasvuo helyére új vezérigazgatót nevez ki a Nokia, és azt is megjósolta, hogy a Windows Phone 7 lép a Symbian helyére. Legfrissebb találata az Ovi márkanév leépítése, amit éppen a napokban jelentett be a Nokia. Mindez ad némi alapot a felvásárlásról szóló pletykának is.
Ha összejön, ez lesz az év egyik leghatalmasabb üzlete, a Nokia piaci értéke ugyanis 32 milliárd dollár. A Microsoftnak nagy készpénztartaléka van, és a Skype felvásárlása is azt jelezte, hogy komoly szándékai vannak a telekommunikáció piacán. A vállalat keresi az új bevételi lehetőségeket, mert a Windows és az Office eladásából hosszú távon csökkenni fog a bevétele, mert mindkét termék piacán hevesen támadja a Google a Chrome OS-szel és a Google Apps programcsomaggal. A távközlés jó irány, mert most ott lehet elérni a legnagyobb nyereséget.
Egy hardvergyártó felvásárlása azonban gyökeres változást jelent a Microsoft eddig működéséhez képes. A redmondi céget nem véletlenül könyvelték el szoftveróriásként. A pc-k és a mobilok piacán is csak szoftverlicencet adott el, és gyártókra bízta a telefonok összerakását, azok végezték el az utolsó simításokat, amivel jelentősen befolyásolták a felhasználói élményt. Ez kissé megváltozott a Windows Phone 7 színre lépésekor: a gyártók nem módosíthatták a rendszert, és szigorú hardverkövetelménynek kellett megfelelniük.
Csakhogy a telefononként nagyjából 15 dolláros szoftverlicencekből nem folyik be elegendő pénz. Azok a riválisok, amelyek saját kezükben tartják a hardvert és a szoftvert is (RIM, Apple), készülékenként több száz dollárt kaszálnak. Erre a Microsoftnak is lehetősége van, ha ügyesen összerakja a szoftvert és hardvert, ám ehhez szüksége van egy profi gyártócsapatra. A Nokiával kötött megállapodás nem elegendő, mert a profit jelentős része a finn gyártónál marad. A Nokiának évente 40 milliárd dollár a forgalma, és az eszközgyártó és szolgáltatási részlege évente 3 milliárd dollár profitot termel. Majdnem annyit, amennyit a Microsoft online részlege 2010-ben elveszített (2,5 milliárd dolláros mínuszban zárta a 2010-es évet).
Az üzletet esélyessé teszi az is, hogy a Microsoft készpénzének 80 százaléka adózási okokból Európában parkol, a legtöbb Írországban. Ha ezt a pénzt hazavinné az Egyesült Államokba, akkor tetemes adót kellene fizetnie, magyarán elherdálná a befektetők pénzét. A Skype is európai, és Steve Ballmer is megemlített a felvásárlás bejelentésekor, hogy a vállalat központja Luxembourgban van, ahol jó helyen van a vállalat pénze.
A Nokia és a Microsoft egyesülése, a Skype kliensével kiegészítve olyan integrált készülék-szoftver-szolgáltatás kombinációt eredményezhet, amilyennel most csak az Apple rendelkezik. Ezzel a Nokia is esélyt kap arra, hogy megtartsa piacvezető szerepét, amely az elmúlt években igencsak megingott a Google Android és az Apple iPhone megjelenése után.
Délután a Nokia kommentálta a pletykát, noha általában nem foglalkozik az ilyen megerősítetlen hírekkel. A finn cég szóvivője csak annyit írt, hogy "Eldar pletykái nyílvánvalóan egyre pontatlanabbak". Ez nem túl erős cáfolat, tehát még mindig kérdéses, hogy a Microsoft megveszi-e a Nokiát.
Rovataink a Facebookon